Hans Zimmer

Satnam Ramgotra – Hans Zimmer

 

Bratislava 5. máj 2016, štadión Ondreja Nepelu a krásny slnečný deň. Na Slovensku sa udialo niečo výnimočné. Svojou návštevou nás poctil samotný Hans Zimmer!

 

Po príchode na štadión nás čakalo veľkolepo pripravené pódium. Sála sa začala plniť. Bolo vzrušujúce čakať na začiatok. Svetlá zhasli, nastalo ticho a z reproduktorov bolo počuť iba silné basové hrmenie. Na pódium vychádza Hans Zimmer za búrlivého potlesku divákov. Všade je úplna tma a jediné svetlo vychádzalo z reflektoru na opačnej strane štadiónu, ktoré mierilo priamo na Hansa Zimmera.

Hans po krátkom príhovore začína hrať na klavír a k nemu sa postupne pridávajú ďalší hudobníci (spolu sme ich neskôr narátali na pódiu okolo 60!). Prvú radu tvoria Hans a gro tohto obrovského hudobného telesa. Následne sa odostrie opona a pridáva sa perkusná a ďalšia hudobná časť orchestra. Diváci boli nadšení zo zoskupenia hudobníkov na pódiu a ich hry, avšak po odostrení ďalšej opony sme všetci dostali obrovskú dávku silnej emócie. Za touto oponou sa skrýval dychový orchester a spevácky zbor. Teraz hrali všetci spolu, bol to neopísateľný pocit.

Vizuálne efekty celého koncertu sa nedajú zrovnať s ničím čo som doteraz zažil. Predstavte si tú najkrajšiu hudbu akú viete a preveďte si ju do veľkolepej svetelno vizuálnej formy. Tá symbióza medzi hudbou a vizuálno svetelnou časťou bola dokonalá. Toľko ľudí čo na tom pracovalo! Nádherný zážitok.

Ako prídavok zahral Hans Zimmer kompiláciu z filmu Inception a zakončil koncert skladbou Time. Koncert Hans Zimmera v Bratislave bol nezabudnuteľný zážitok.

 

Satnam Ramgotra

 

A teraz sám veľký Satnam Ramgotra. Tohto bubeníka a perkusionistu (hra na tabla) som poznal iba z fotiek, len tak sa mihol v mojom živote. Jeho hru som si predstavoval presnú a konzervatívnu. “Ten bubeník je diabol!” Už prvé údery ma vyviedli z pôvodných predstáv. Obrovská dávka emócií a nespútanosti. Prejav jeho hry bol neopísateľný. Bol celkom odlišný ako poznáme z hry amerických alebo iných bubeníkov.

Santam žije v LA v USA a 98% jeho času trávi v štúdiu Hansa Zimmera “Remote Control Productions”. Funguje ako session drummer, čiže turné a live koncerty hrá veľmi sporadicky za to ale pravidelne nahráva. V jeho tvorbe je už niekoľko svetových filmov. Zoznam si môžete pozrieť tu!

 

Satnam Ramgotra

 

Jeho začiatky boli ťažké ale aj on sám tvrdí, že mu veľmi pomohol networking v hudobnom biznise a vďaka jeho talentu sa mu už potom ľahšie presadzovalo. Teraz je dobrý kamarát Hansa Zimmera a ďalších filmových skladateľov, vďaka ktorým môže nahrávať bicie a perkusie do filmov.

Najväčší zážitok zažil, keď ho oslovil Hans Zimmer aby nahrali zvuk 1000 bubeníkov v jednom štúdiu. Nakoľko to technicky nebolo možné, zišli sa 10ti top svetoví bubeníci, neskôr ich bolo 12 a nahrali tento hudobný skvost.

 

 
Je to veľmi silný zážitok počuť a vidieť hudbu vznikať takto, úplne odlišne ako bežní hudobníci poznajú. Žiadne sóla, veľmi jednoduché noty ale všetko hrané spoločne alebo v určitej postupnosti s takou dávkou emócie, ktorú pomáha dotvárať do finálneho diela sám Hans Zimmer.

Aby ste mali predstavu ako vyzerá Satnamova hra tu sú ďalšie videá:

 


Text: Jaro Sollar – Instagram / Facebook / Youtube

About the author

Jaro Sollar

Jaro Sollar

MUSICIAN | DRUMMER | PRODUCER

View all posts