Tony Royster Jr.

Tony Royster Jr. & Thomas Lang – European Wood Chopper Tour 2016

 

Najväčší bubeníci dnešnej doby na jednom pódiu a tak blízko Bratislavy. Pomaly ale isto sa ku nám dostáva stále viac týchto skvelých bubeníkov a Drummers’ City bude pritom.

 

Kto z nás by si povedal, že bude mať možnosť zažiť Tonyho Roystera Jr. alebo Thomasa Langa a ešte k tomu na jednom pódiu!? Ja určite nie a hneď ako som sa o tejto udalosti dozvedel, neváhal som ani sekundu.

Drum Clinic sa konala vo Viedni, v klube Szene. Nachádza sa v lokalite dostupnej vlakom, metrom a dokonca nie je problém ani s parkovaním, čo je vo Viedni cenné. Tento hudobný klub sa podobal na bratislavský Randal Club ale s takým tým pozitívnejším a príjemnejším nádychom zahraničia a ľudí v ňom.

 

Szene

 

Po príchode sme sa dostali hneď do koncertnej haly, kde sme už od 19:30 čakali v prvej rade na príchod Thomasa Langa. Začiatok bol napísaný na 20:00 ale celé to vypuklo pekelným kopom kopáku z Thomasovej nohy 20:20 a hneď ma zalial silný pocit dobrej emócie a vedel som, že toto bude poriadny masaker!

 

 

Thomasa všetci privítali poriadnym potleskom, ktorý hneď zanikol v hre jeho dvojkopákových patternov. Basy boli tak silné a razantné, že sa celé telo chvelo celých 40 minút Thomasovej hry. Pozeral som sa na neho a hovoril si “Bože, on je človek, ktorý musí mať 4 mozgy a k tomu je napojený na najvýkonnejšie servre NASA”. Jeho hra bola technicky dokonalá. Neviem ako to je možné, ale európski bubeníci majú techniku hry inú ako američania. Toto bolo vidieť neskôr aj na Tonyho hre. Každopádne ak chcete vidieť aká je správna technika hry, akokoľvek hral Thomas rýchlo, stále bolo vidieť jeho krásne technické prevedenie. Toto isté som zažil aj u Joja Mayera, čo Vám poviem …

Thomas pôsobil veľmi sebavedome a presne vedel ako bude celý jeho vstup vyzerať, toto je veľmi dôležitá časť u každého bubeníka. Bolo z neho cítiť pozitívnu energiu a trochu aj, “pozrite sa na mňa čo dokážem”, samozrejme v tom najlepšom svetle. Všetka úcta Thomas Lang!

 

Tony Royster Jr.

 

“A teraz pozor dámy a páni, Tony Royster Jr.!” obrovský potlesk. Na pódium totiž prišiel niekto, kto ovplyvnil na svete státisíce bubeníkov. Tony prišiel na stage nie až tak razantne ako Thomas, bohužiaľ na začiatku ho zabudol miestny osvetlovač nasvietiť ale po prvej hre sa všetko otočilo. Zrazu sedel za bicími veľký TR, svetlá svietili a Tony sa totálne prepol.

 

 

Vždy sa mi páčili americkí bubeníci, pretože majú v sebe také niečo iné, čo nikde inde neuvidíte. Neuveriteľnú radosť z hry, pozitívnosť, energiu, pokoru a všetko to čo ich robí profesionálmi. Dokonca ho nevyviedlo z hry ani rozpadávajúce sa nastackované činely, ktoré sa mu Martin (organizátor Tour z GEWA Music) pokúšal nasadiť naspäť ale vždy mu to aj tak vyletelo, uhral to s vtipom a eleganciou.

 

Thomas Lang

 

Nikdy by som nepovedal, že Tony je najrýchlejší bubeník na svete, až do momentu, keď počas svojho nepravidelného hiphopového groovu zastavil a zrazu doslova vystrelil takú dávku single úderov na snare, že zrazu všetkým vybil dych a zrazu tu bol iba potlesk a vreskot davu. U Thomasa bolo vidieť čo robí, aj napriek jeho rýchlej hre. U Tonyho človek nemal šancu! Túto rýchlosť predvádzal počas svojich songov a improvizácií niekoľkokrát. Všetko to rozkladal na sade. Tony má neuveriteľne silný groove!

 

 

Po hodine a pol si sadli obaja za svoje bicie a dali taký … pfuuu!, tá komunikácia medzi nimi počas hry a súhra boli niečo nevídané. Tony začal hrať bass patterny a Thomas začal sólovať s rukami. Potom si to s Tonym plynulo vymenili a postupne prechádzali do rôznych improvizácií. Thomas zahral svoje povestné, neviem ani ako to poriadne nazvať, rukami začal hrať RRLL 32-notách v rýchlom BPM a nohami to isté RRLL ale so štvrťovými notami a potom si to plynule prehodil spomalovaním rúk do štvrťových nôt a zrýchlovaním nôh do 32-nôt. Šialené!

Bol to nádherný zážitok, za ktorý som nesmierne vďačný. Vážim si, že som ho mohol prežiť s mojimi najbližšími a to s Beou Prekopovou a Viktorom Gabajom. Thomas je dokonalý hráč (stroj) s nohami a Tonyho rýchlosť rúk je nezastihnuteľná. Obaja sú to bubeníci, ktorí sa už dávno zapísali do histórie hudby a my sa tešíme, že sme ich mohli zažiť a nasať ich entuziazmus a inšpiráciu.

 

Photo: Bea Prekopová – Instagram
Text: Jaro Sollar – Instagram / Facebook / Youtube

About the author

Jaro Sollar

Jaro Sollar

MUSICIAN | DRUMMER | PRODUCER

View all posts